Avlija
Portal za kulturu, književnost i društvene teme
Advertisement



Bosna i Hercegovina

1. Februara 2018.
 

OBJAVLJEN 17. BROJ ČASOPISA ‘’AVLIJA’’

More articles by »
Written by: Redakcija
Oznake: , ,

U novom broju časopisa za kulturu, književnost i društvene teme ‘’Avlija’’ koji izlazi u Rožajama, pored rezultata konkursa za najbolju pjesmu i priču u regionu, najboljih aforizama i najboljih fotografija u 2017. godini, objavljeni su razgovori sa crnogorskim piscem i mirovnim aktivistom Sretenom Vujovićem, hrvatskim pjesnikom porijeklom iz Tuzle Igorom Divkovićem, kao i filozofom dr Šefketom Krcićem, dok je povodom Avlijinog izdavanja ‘’Sabranih dela Andreja Andrejevića’’ napravljen intervju sa Srđanom Andrejevićem koji otkriva kakav je bio njegov otac profesor dr Andrej Andrejević, autor brojnih studija o islamskoj umjetnosti i islamskoj arhitekturi.

Sanela Adrović piše o zaboravljenom piscu Ramizu Cirikoviću, Mirela Bašić o prikazu ženskog subjekta u baladama, a Marija Juračić o poeziji Ćamila Sijarića.

U 17. broju objavljena je proza: Rama Markišića, Ahmeta Ademagića, Radmile Arambašić, Aleksandre Stevanović, Željke Bašanović-Marković, Branka Ječmenice, Amele Junuzović, Željka Jovanovića, Olge Tomović, Osvalda Tomovića, All De Ljute, Dragice Milenković, Maide Mujević, Nermine Subašić i Roberta Dudnika. Slijedi nagrađena proza: Milana Jovanovića, Gordane Vlašić, Dušana Mijajlovića Adskog, Dragana Matejića, Slavice Maksić kao i prevedena proza bjeloruskog pisca Viktora Suprunčuka i arapskog pisca Khalila Mahmuda Es-Samadija u prevodu Dajane Lazarević i Rejhana Hota.

Novi broj donosi poeziju: Skendera Kulenovića, Ahmeda Muradbegovića, Muse Ćazima Ćatića, Husnije Hrustanovića, Miloša Ristića, Slobodana Ž. Obradovića, Dragice Ohaši, Sretena Vujovića, Emira Bajrovića, Svetlane Sekulić, Željke Avrić, Hamide Leković-Hasanović, zatim nagrađenu poeziju: Enese Mahmić, Vladana Babića, Igora Divkovića, Fuada Hrustića, Marije Stjepčević i Dušana Dojčinovića, kao i prevedenu poeziju bjeloruskih pjesnikinja  Ljudmile Hejdarove i Aksane Sprinčan u prevodu Dajane Lazarević.

Slijedi najbolja poezija i proza mladih autora: Kanite Šabotić, Kristine Arsenijević, Edina Malagića, Amine Kuč, Amera Dreševića, Ajdina Đokovića, Almina Murića, Eme Eminović, Dejana Lukića, Kristine Arsenijević i Aleksandra Petrovića.

U rubrici ‘’Baština’’ Rizah Rizo Pejčinović donosi plavske poslovice, Senada Đešević piše o narodnim lirskim pjesmama iz Plava, a Sanela Adrović je priredila rad o proslavi Petrovdana u Plavu na osnovu rukopisa Riza Pejčinovića.

U novom broju ‘’Avlije’’ o znamenitom Bošnjaku akademiku Aliji Džogoviću pišu: dr Šefket Krcić, dr Suada Džogović, Ćerim Bajrami i Sadik Idrizi Aljabak.

Dr Enver Halilović piše o značaju Otomanskog carstva za opstanak plavoslavnog slavenstva na Balkanu, dok su u ubrici ‘’Bošnjački kalendar’’ zastupljeni tekstovi povodom 15 godina od smrti ‘’Bosanskog Andersena’’ Ahmeta Hromadžića, 10 godina od smrti pjesnika i urednika časopisa ‘’Most’’ Alije Keba, 40 godina od smrti Skendera Kulenovića, 80 godina od rođenja književnika Huseina Bašića, vijeka od rođenja jednog od pokretača ‘’Anala Gazi Husrev-begove biblioteke’’ dr Muhameda Hadžijahića, 105 godina od rođenja narodnog heroja Rifata Burdžovića, 115 godina od osnivanja bošnjačkog udruženja ‘‘Gajret’’, 25 godina od otmice u Štrpcima, 120 godina od rođenja pjesnika i dramaturga Ahmeta Muradbegovića, 105 godina od strijeljanja plavsko-gusinjskih prvaka, 95 godina od rođenja bosansko-hercegovačkog filmskog, televizijskog i pozorišnog glumca Zaima Muzaferije, 140 godina od rođenja pjesnika Muse Ćazima Ćatića, 135 godina od rođenja bošnjačkog političara i prvog Bošnjaka u Vladi Kraljevine Jugoslavije Mehmeda Spaha, 15 godina od smrti najvećeg sandžačkog pjevača sevdalinki Hamdije Šahinpašića, 25 godina od rušenja džamije Ferhadije u Banja Luci, 105 godina od rođenja bošnjačkog pisca Envera Čolakovića i 555 godina od ubistva posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića Kotromanića kada je Bosna izgubila samostalnost i pala pod višestoljetnu osmanlijsku okupaciju. Pogubljenjem posljednjeg bosanskog kralja (1463.), te kasnijom smrću bosanske kraljice Katarine (1478.) ugasila se i kraljevska loza Kotromanića, a samim time i Bosansko kraljevstvo. Srednjovjekovna bosanska država u sklopu Osmanlijskog carstva postaje Sandžak Bosna.

U rubrici ‘’Umjetnost’’ Amar Škrijelj je priredio izbor karikatura i tekst o Šukriji Meholjiću.

Tema 17. broja je Palestina o kojoj govore i pišu NJ.E. ambasador Države Palestine u Crnoj Gori Rabii Alhauntoli i arabist, islamski teolog i analitičar dešavanja na Bliskom istoku i Balkanu Muhamed Jusić, dok je redakcija časopisa prevela sa Lost Islamic History tekstove ‘’Al-Aksa kroz historiju’’ i ‘’Nakba: Palestinska katastrofa’’.

U novom broju časopisa Salko Luboder piše o novoj knjizi mr Halila Markišića ”Plavsko–gusinjski kraj – Prirodne rijetkosti i legende o njima”, Amar Škrijelj je priredio tekst o novoj knjizi Osmana Omka Kurpejovića ‘‘Zapisi iz Rožaja’’, a Gradimir Gojer piše o novoj knjizi Sretena Vujovića ‘‘Pejzaž bez prostora 2’’.

Proteklo jednogodišnje uređivanje portala avlija.me, kao i pripremu i štampanje ovog broja časopisa na 350 strana u tiražu od 300 primjeraka finasirala je Komisija za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću na konkursu 2017. godine



About the Author

Redakcija
Redakcija




Ministarstvo kulture i medija
 
 

 

Svjetlo dana ugledala zbirka priča ”Halt! Halt” Mirze Herce

„Uz kahvu, lagano“   #SVJETLO­_DANA_UGLEDALA_ZBIRKA_PRIČA   #HALT_HALT   #MIRZA_HERCO   Zbirka priča „Halt! Halt!“, prvijenac Mirze Herce, u ovom ludom svijetu, i u ovom ljubavlju nesklonom vremenu, u...
by Redakcija
0

 
 

Radio Slobodna Crna Gora – 9

RADIO SLOBODNA CRNA GORA Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD. RADIO SLOBO...
by Redakcija
0

 
 

KONKURS: Mladi Crne Gore za održivi razvoj

Pozivamo mlade u Crnoj Gori od 7 do 30 godina da učestvuju u nagradnom konkursu “Održivi razvoj – predlozi za Crnu Goru”. Budite kreativni i maštoviti te nam prikažite svoje viđenje jednog, nekoliko ili svih 17 c...
by Redakcija
0

 

 

Promocija knjige ”Vrijeme je za ljubav, zar ne?”

Uvijek je vrijeme za ljubav! Zar ne?!   SARAJEVO: Održana promocija knjige „Vrijeme je za ljubav, zar ne?“ Admira Džanke   U prekrasnoj martovskoj noći, u amfiteatru Osnovne škole „Hrasno“ u Sarajevu, u četvr...
by Redakcija
0

 
Konkursi regiona
 

Said Šteta: Osvrt na knjigu ZLOGLASNA KAMENIČKA BUKVA autora Suada Pašalića

“Navikavanje na smrt” , osvrt na knjigu “ZLOGLASNA KAMENIČKA BUKVA”  autora Suada Pašalića   Čovjek je mentalno ustrojeni insan, što znači zaboravno biće. Upravo zbog tog ustrojstva važno je zapisivati sve...
by Redakcija
0

 




Konkursi regiona
 
Secured By miniOrange