Kulturni centar “Karneol”
Bošnjački kulturni centar Sarajevo
Udruga Hrvatski forum dobre volje (HFDV)
Organiziraju
prvo bosanskohercegovačko obilježavanje
Evropskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih režima
Promocija prvog projekta Evropske Unije koji istražuje otpore i neslaganja u recepciji komunističkog razdoblja u postkomunističkim državama.
U projektu učestvuju istraživači iz 21 države, a među njima i predstavnici Bosne i Hercegovine
Sudjeluju:
van. prof. dr. Selma Rizvić, član Menadžment komiteta projekta za BiH
prof. dr. Ivo Miro Jović
mr. sc. Fatmir Alispahić
Mjesto: Sala Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo
Vrijeme: petak, 25. 08. 2017., u 11 sati
Evropski parlament je 2. aprila 2009. donio Rezoluciju o evropskoj savjesti i totalitarizmu, a pod tačkom 15 je donesena odluka o proglašenju Dana sjećanja na žrtve staljinizma i nacionalsocijalizma. U završnom dijelu Rezolucije pozvani su parlamenti i vlade svih država članica Evropske unije, država kandidatkinja za Evropsku uniju, kao i zemalja povezanih s Evropskom unijom, na usvajanje i provedbu te Rezolucije. Usvajanju Rezolucije prethodili su Izjava potpore od 409 članova Evropskog parlamenta koji su se 23. septembra 2008. založili za uspostavu Dana sjećanja, kao i Praška deklaracija o zločinima komunizma koja je potpisana 25. februara 2010. od strane nekoliko evropskih čelnika, bivših političkih zatvorenika, aktivista za ljudska prava i povjesničara, koji su sudjelovali na međunarodnoj konferenciji o zločinima komunizma. Evropski parlament je u svojoj preporuci naglasio da svaka zemlja prilagodi vrijeme i način obilježavanja sjećanja na žrtve totalitarnih režima vlastitoj povijesti i tradiciji, a Estonija, Latvija, Litva, Slovenija, Švedska i Hrvatska odabrali su 23. avgust, jer je tog datuma 1939. godine potpisan pakt Hiltera i Staljina – Sporazum Molotov – Ribbentrop – o nenapadanju i podjeli interesnih sfera.
U Rezoluciji je, između ostalog, navedeno: „Parlamentarna skupština Vijeća Europe odlučno osuđuje teška kršenja ljudskih prava počinjena od strane totalitarnih komunističkih režima te izražava suosjećanje, razumijevanje i priznanje za žrtve tih zločina. Skupština vjeruje da žrtve zločina totalitarnih komunističkih režima koje su još žive, ili njihove obitelji, zaslužuju suosjećanje, razumijevanje i priznavanje njihovih patnji i time Skupština poziva sve komunističke i post-komunističke stranke u svojim državama članicama, koje to još nisu učinile, da ponovno ocijene povijest komunizma i svoju vlastitu prošlost, da se jasno distanciraju od zločina totalitarnih komunističkih režima te da ih potpuno jasno osude.“
Preporuka Evropskog parlamenta potiče na promišljanje osjetljivih pitanja zajedničke povijesti i njezina očuvanja kako bi sljedeće generacije mogle iz nje učiti i graditi suživot na temeljima demokracije i ljudskih prava, a što demokratske snage u bosanskohercegovačkom društvu obavezuje na uključivanje u mrežu država i društvenih subjekata koji obilježavaju 23. avgust kao Evropski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima.
___________________________
Selma Ahmad