Poštovani slušaoci radija Slobodna Crna Gora dobar dan i dobrodošli u drugu emisiju ‘’ZELENA PLANETA’’, koja je dio projektnih aktivnosti šestomjesečnog projekta ”Vratimo se prirodi – za zelenu budućnost” koji realizuje NVO Avlija uz podršku NVO Green Home kroz podršku projektima organizacija civilnog društva u Crnoj Gori u okviru projekta “ZAJEDNO ZA BOLJU KLIMU U CRNOJ GORI”.
Zbog prekomjernog iskorišćavanja fosilnih goriva, naftnih derivata, uglja i prirodnog gasa, njihovim sagorijevanjem oslobađaju se ugljenik i druge supstance koje su milionima godina bile zarobljene u dubini zemlje. Povećanom količinom ugljendioksida u atmosferi, toplota sunčevih zraka koji dopiru do površine Zemlje, zadžava se u atmosferi. Povećana koncentracija ugljendioksida, sprječava da toplota ode izvan atmosfere, uslijed čega dolazi do nastanka efekata staklene bašte.
Klimatske promjene, ukoliko se ostvare u svojoj punoj mjeri, promijeniće način života kakav poznajemo, sa nepovratnim negativnim uticajima na životnu sredinu. Nivo svjetskog mora već sada raste, zbog porasta temperature morske vode i otapanja lednika na polovima. Klimatske zone i njihovi ekosistemi se pomjeraju prema polovima sa porastom temperature, ostavljajući pustinjske naseobine iza sebe.
Ekstremne vremenske promjene kao što su poplave, suše, zemljotresi i oluje se povećavaju po broju i po jačini, što je dokaz da je čovjek uzrokovao globalno zagrijavanje koje se ubrzano nastavlja.
Vodeće kompanije naročito iz naftne industrije, energetski lobiji i njihovi saveznici u Vladama širom svijeta, nastavljaju da blokiraju kampanje na zaustavljanju klimatskih promjena, jer tu vide kraj svojim imperijama. Izgovor im uvijek leži u manipulacijama, sa činjenicama da će smanjenje ispuštanja gasova proizvedenih iz upotrebe fosilnih goriva, uništavanja rijeka izgradnjom velikih hidroelektrana, biti štetno po ekonomski napredak, što se direktno odnosi na socijalni status stanovništva.
Odbija se prihvatanje činjenice da klimatske promjene ekonomiju mogu koštati više nego bilo koja aktivnost borbe protiv klimatskih promjena.
Rješenja za zaustavljanje klimatskih promjena postoje! Prepoznata su u obnovljivim izvorima energije, energetskoj efikasnosti i novim čistim tehnologijama koje nisu štetne po životnu sredinu.
Posljednih decenija, posebno danas, obnovljivi izvori energije imaju sve veću ulogu u svjetskoj proizvodnji energije. Svakako, pojedini obnovljivi izvori energije su poznati i koriste se od davnina. Vjetrenjače svoj značaj i slavu vjekovima provlače kroz poznate romane i knjige, sa ništa majim značejm su se koristile i vodenice, dok je o značaju sunčeve energije suvišno govoriti.
Priroda nas svakodnevno snabdijeva energijom sunca i vjetra, dok sa druge strane čovjek neumorno crpi fosilna goriva (naftu, gas i ugalj) kojih ima u sve manjoj mjeri i koji zbog svoje ograničene dostupnosti svakim danom postaju skuplji.
Obnovljivi izvori energije svoje ‘mjesto pod suncem’ dobijaju u vrijeme prvih energetskih kriza, sedamdesetih godina prošlog vijeka.
Korišćenjem sunca i vjetra šetdimo materijalna sredstva koja bismo morali da odvojimo za korišćenje neobnovljivih izvora energije, time se osim ekološke doprinosi i ekonomskoj dobrobiti.
Pod obnovljivim izvorima energije podrazumijevaju se novi izvori energije koji mogu pomoći i zadovoljenju energetske potražnje i time doprinijeti uštedi troškova koji se daju za energiju.
OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE:
solarna (sunčeva) energija
energija vjetra
geotermalna energija
energija biomase i biogas
energije plime i osjeke
hidroenergija (postrojenja snage do 5 MW)
Zbog sve manje količine prirodnih resursa i povećanog zagađenja životne sredine, naučnici su utvrdili energetske potencijale i resurse obnovljivih izvora energije, kao i uticaj koji mogu porouzrokovati na životnu sredinu.
Za Crnu Goru naročito su zanimljivi izvori solarne energije, energije vjetra, biomase iz ratarstva i šumartsva kao dok se hidro energija, odnosno male hidroelektrane do 5 MW kapaciteta su se pokazale kao loše rješenje zbog uništenja prirode uslijed pohlepe biznismena.
Projekat „Zajedno za bolju klimu u Crnoj Gori“ finansira Evropska unija, u okviru IPA programa 2016, a realizuje NVO Green Home. Sadržaj ove emisije isključiva je odgovornost nevladine organizacije Avlija i ni u kojem slučaju se ne može smatrati stavom Evropske unije.