Avlija
Portal za kulturu, književnost i društvene teme
Advertisement



Kolumne

4. Septembra 2016.
 

Haris Ibrahimović: Kako biti dobar sagovornik

More articles by »
Written by: Redakcija
Oznake: ,

Često se pitamo da li sam dovoljno zdrav, dovoljno bogat, da li sam lijep, da li sam jak, da li mi još nešto treba u životu. Razmislite kada ste se zapitali: Da li sam dobar sagovornik? Danas kada govor pedstavlja najvažniju interakciju među ljudima, blago onom koji umije da razgovara sa ljudima. Bogat je onaj koji je dobar sagovornik. Kako biti dobar sagovornik?

Dobar sagovornik ne zna samo dobro da govori, već i dobro da sluša. U mnogim situacijama pa i tokom običnog ćaskanja svakodnevno zaboravljamo da imamo dva uha, a jedna usta. Govoriti sa drugim je kao biti na klackalici, razgovor mora biti neizmjeničan.

Pazi koliko pričaš

Naravno je važno i lijepo to što umijete zanimljivo i zabavno da pričate. Ipak, koliko god vi imali zanimljivog i važnog za pričanje, imajte na umu da i onaj drugi vjerovatno želi dobiti riječ i još nešto dodati. Većina ljudi rado govori o sebi, to je apsolutna tema broj jedan. Ja ovako, ja bih onako, e pa vidiš jednom sam JA i tako do besvesti. Takav sagovornik može biti zanimljiv jedino na prvom sastanku i to ako je mnogo stariji i ima neki uzbudljiv život ili se bavi poslom koji vas interesuje. Često zaobilazimo ljude koji mnogo govore o sebi. O svojem poslu prepričaju roman, o tome šta su jeli govore u epizodana i tomove, tomove o njihovoj djeci, braći, roditeljima i raznim situacijama u kojim su oni na superioran način reagirali. JA sagovornik je glavni heroj u sopstvenom životu, sto za kojim sjedimo sa njim je bina, a mi gledaoci pred njegovom beskrajno dosadnom izvedbom. Ne brinite. Sigurno ste sebe pronašli. Ali to nije strašno. Bitno je ne govoriti SAMO o sebi.

Prema anketama dobrog sagovornika odlikuje:

  • Ima dobru sposobnost slušanja 76%
  • Slobodno prilazi drugima 58%
  • Nema predrasuda 58%
  • Ima jak smisao za empatiju 56%

Drugi poeni su dati samopouzdanju, humoru i dobrom raspoloženju, zatim radoznalost i retoričke vještine.

Slušaj pažljivo i budi zainteresiran

Pokažite osobi naspram vas da pažljivo slušate i da ste zainteresirani. Ništa nije neprijatnije od  loše vaspitanog sagovornika koji sa pola uha sluša tuđ razgovor ili u sebi preračunava još koliko mu je preostalo novca. Ostavi mobilni, ili ako ga koristiš izvini se ljubazno. Često nije na odmetu nadovezati se ili ponoviti posljednju rječenicu sagovornika kako bi dokazali da pažljivo slušate.

  • Postavljajte pitanja kako bi osigurali da ste drugog dobro razumjeli, uz to sagovorniku pokazujete da ste zainteresirani.
  • Prepričajte kratko ono što je drugi rekao: „Kako sam vas ja razumio onda vi…“, „ Vi dakle mislite…“, „Za vas je dakle interesantno to…?“
  • Nadovežite se na drugog digresijama, kroz to možete da mu pokažete da pažljivo slušate i da razmišljate o tome što govori.
  • Držite kontakt očima, kao prvo sagovornik to shvata kao signal pažnje, drugo zaista je lakše održati pažnju i treće posmatrajući lice drugog znat ćete kako se osjeća dok govori.
  • Ne mislite na to šta ćete odgovoriti dok drugi priča.
  • Položajem tijela pokažite da slušate, stojite ili sjedite blago nagnuti ka njemu, ne lomite prste i ruke ne držite iza tijela
  • Dajte od sebe zvuke koji označavaju da slučate „hmmm“, „aha“ , ili „ tako znači“… to pokazuje da ste i dalje pripravni.

Ovo su savjete koji su prikladni za sagovornike sa kojima ste u fazi upoznavanja ili ste jednostavno poznanici, za kolege i one sa kojima mjesečno popijete kahvu. Ne zaboravite, najbolji sagovornik je na kraju onaj koji zaista ima šta da kaže.

Prof. Haris Ibrahimović

 

 

 



About the Author

Redakcija
Redakcija




Ministarstvo kulture i medija
 
 

 

Anis Bajrektarević: Europa zapada – Imperijalizam mašte, geopolitika Petra Pana – (I dio)

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)[1] iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku, Balkanu i po svijetu. Prof. dr. Anis H. Bajrektarević, šef katedre i profesor m...
by Redakcija
0

 
 

Dženis Šaćirović: Uzroci političkog elitocida i nepoželjnost intelektualaca u politici

UZROCI POLITIČKOG ELITOCIDA I NEPOŽELJNOST INTELEKTUALACA U POLITICI   Vraćajući se na izvore antičke filozofije i filozofa koji su na osnovu promatranja malih sredina uočili sve ljudske osobine, koje su samo umnože...
by Redakcija
0

 
 

Miloš Ristić: 10 godina nezaposlenosti u okupiranoj Srbiji

10 godina nezaposlenosti u okupiranoj Srbiji   Piše: Miloš Ristić     Proslavio sam jedinstveni jubilej. Naime, deset godina nezaposlenosti na Birou rada. Bez jednog dana radnog staža u 38-oj godini života. ...
by Redakcija
0

 

 

Dr. Anis H. Bajrektarević: Kako izbjeći samouništenje zapada? (Iliti: Doba Isteklih Ljudskih prava)

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES)[1] iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku, Balkanu i po svijetu. Prof. dr. Anis H. Bajrektarević, šef katedre i profesor m...
by Redakcija
0

 
Konkursi regiona
 

Edib Šaljić: Nijesu oni stranci, to su naša braća

Par riječi o dijaspori Sandžaka NIJESU ONI STRANCI, TO SU NAŠA BRAĆA Piše: Edib Šaljić Iz tih pitomih i Sandžaka željnih očiju koje dolaze ovih dana u svoj rodni kraj isteklo je bezbroj toplih suza dok su se rastajali...
by Redakcija
0

 




Konkursi regiona
 
Secured By miniOrange