Promocija poeme “Zulija” autora Bajra Perva
Piše: Suada Suljić Sokolović, književnica
Mislim da su rijetki oni kojima je nepoznat lik i djelo Bajre Perve. Jer, Bajro Perva je poznato ime u svijetu književnosti i kulture, u medijima, u islamskim zajednicama, na svim životnim poljima na kojim se siju i niču dobra djela.
Naša Islamska zajednica Bošnjaka u Melbournu, počašćena je njegovom posjetom jer je ovog marta on naš dragi musafir.
Između ostalih susreta i aktivnosti u vezi sa njegovom posjetom, upriličena je i promocija njegove poeme “Zulija”, koja je održana u Bošnjačkom centru IZ Noble park, 15. marta 2018. godine.
Promotor je bio ef. Ismet Purdić, a promotori magistar, književnik Habib Mandžić, koji je, ujedno, i jedan od recenzenata ove knjige, te profesor Izet ef. Čamdžić, koji je također, zajedno sa Bajrom doputovao iz Bosne.
Posjeta je bila na zavidnom nivou, što potvrđuje našu svijest da smo Bošnjaci i da dajemo svoj doprinos svemu što je za dobrobit naše Bosne i Hercegovine, a i njenih budućih naraštaja. A, to knjige, zasigurno, jesu jer će se kroz njih istine i sve što je zapisano, prenositi s koljena na koljeno.
Moderator promocije, ef. Purdić, sa velikim oduševljenjem, predstavio je prisutnima autora.
Pročitao je njegovu biografiju iz knjige. Zatim je predstavio knjigu, ukratko kazavši da je njena tematika stradanje našeg naroda u naletu agresora na Bosnu i Hercegovinu devedesetih godina 20. vijeka.
Efendija Čamdžić je veoma emotivno čitao stihove iz knjige. Dok je Mandžić između ostalog, kazao:
“Poema Zulija je jedno veliko umjetničko djelo preko koga autor Bajro Perva dokazuje i pokazuje genocid nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini u Podrinju od 1991. do 1995. godine. Poema je veoma potresna, poučna i ekspresivna, jer ju je napisao intelektualac koji je ostao uz svoj narod i koji piše o biološkom stradanju naroda potkraj dvadesetog stoljeća.”
Potom se prisutnima obratio autor knjige.
Zahvalio se svima na odzivu promociji, kao i IC na organizaciji iste.
Između ostalog, kazao je:
“Ovo je poema o ponosnoj sedamnaestogodišnjoj djevojci Podrinja, koja časno odlazi pred Boga, ne dozvoljavajući da padne u ruke četnicima, koji su jurišali na Bosnu i Hercegovinu.
Ioako sam rođen pored Neretve, želio sam da dam svoj doprinos, jedan nišan da ostavim u Podrinju. Jer, bez obzira gdje smo rođeni i odakle smo, ne smijemo se probuditi, a da ne pomislimo na Drinu, na Podrinje, na sve naše šehide.
Zulija je moj mali nišan koji je zauvijek nastanio Drinu. Drina je, nažalost, naše najveće mezarje. Imam običaj reći da je Drina tekući bošnjački mezaristan.”
Autor je, također, pročitao i stihove iz poeme.
Evo jednog dijela, od pročitanih:
A Drina hitra
i pomamna
teče i mojim
i tvojim venama
jer njeni talasi
decenijama i stoljećima
spiraše krv
naših najmilijih
na koje ruke dušmanske
na pravdi Boga
kidisaše.
Imali smo osjećaj da nam je musafir Bajro donio miris Bosne koji nam, barem nakratko, razbija nostalgiju.
Ali, tokom čitanja poeme, salom su se sudarali duboki uzdasi prisutnih.
Jer, ova knjiga nas vodi u suočavanje sa bolnom prošlošću.
Koliko god da imamo sabura, koliko god da smo jaki, pred ovakvim istinama, zabilježenim u ovoj poemi, niko ne može ostati ravnodušan.
Interesovanje za knjigu, bilo je veliko, što pokazuje slika na kojoj čitatelji čekaju da je kupe od autora, želeći, također, i njegov autogram.
Stranice poeme Zulija su ubrzo zašuštale u rukama čitatelja. A, osim šuštanja stranica, čuli su se i šapati prisutnih:
“Hvala Bogu što nam je dao ovakvog insana, ovakvog pisca Bajru Perva. Da ga Allah, dž.š., nagradi.“