Odluka o najboljim radovima sa konkursa za zbornik književnih radova „Glasovi Melpomene“
Konkurs za Zbornik književnih radova „Glasovi Melpomene“ raspisan je početkom 2017. godine sa ciljem da se skrene pažnja na jubilej ̶ 155 godina od rođenja srpske književnice Jelene J. Dimitrijević. Ova, veoma plodna, a skrajnuta srpska književnica čiji su dug životni vek obeležili putovanja, upoznavanje sa različitim kulturama sveta, i posvećenost ženi kao njenoj velikoj književnoj inspiraciji, zaslužila je da se u godini njenog jubileja setimo njenog lika i dela i da kroz ovaj književni zbornik damo skroman doprinos obeležavanju tog jubileja.
Iako je prvobitno bilo planirano da se konkurs završi 31. maja, zbog velikog interesovanja autora koji su po svemu sudeći bili inspirisani temama ovog konkursa, rok za slanje radova je produžen do 31. jula. Na konkurs se prijavilo više od 50 autora iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije koji su kroz poeziju, prozu, putopise i eseje nastojali da na sebi svojstven način odgovore temama konkursa. Primetno je da su temama konkursa najviše bili inspirisani pesnici, te će tako u zborniku „Glasovi Melpomene“ najviše biti zastupljena poezija. Broj pristiglih radova iz oblasti proze, putopisa i eseja je nešto manji, ali ujednačen.
Urednički kolegijum u sastavu: Dr Ana Stjelja ̶ glavni urednik, i urednici: Gordana Vlahović, Jasmina Hanjalić, Vlasta Mladenović, Nikola Šimić Tonin i Sande Dodevski doneo je odluku da se u zbornik radova uvrsti 45 autora iz celog regiona. U kategoriji „POEZIJA“ odlučeno je da se nagrade tri rada: pesma „Sin pustinje“ Enese Mahmić iz Kopra, pesma „Crno u crnilu“ Ljiljana Stojadinović iz Pančeva i pesma „Naberi mi stručak bosilja“ Snežane Šolkotović iz Korbova. U kategoriji „PROZA“ odlučeno je da se nagrade tri rada: priča „Svetac i vodeničar“ Nenada Andrića iz Valjeva, priča „Sevda“ Alme Zornić iz Sarajeva i priča „Đavolja molitva“ Mirjane Ranković Matović iz Čačka. U kategoriji „PUTOPISI“ odlučeno je da se nagradi jedan rad i to putopis „Lama Burlat“ Srđana Markovića iz Beograda, dok je u kategoriji „ESEJI“ odlučeno da se nagradi rad „Egiptomanija: uzroci i posledice“ Miloša Todorovića iz Smedereva.
Nagrađeni radovi su na najbolji mogući način odgovorili književnom zadatku, obradivši teme koje je u svojim delima obrađivala Jelena J. Dimitrijević, pre svega: položaj žene u patrijarhalnom društvu, zatim život muslimanskih žena i njihov usud, potom teme koje su u nekim aspektima vezane za Bliski i Daleki istok koji je Jelena pohodila na svojim putovanjima, ali i teme koje su vezane za srpsku narodnu tradiciju i pravoslavlje koje je Jelena obrađivala ponajviše u svojoj poeziji.
S obzirom na to da je zbornik „Glasovi Melpomene“ dobio regionalni karakter, odlučeno je da se objavi na dva pisma, i na ćirilici i na latinici, kako bi se ispoštovala i jezička raznolikost naroda koji žive na prostoru bivše Jugoslavije. Takođe, s obzirom na to da je ovaj konkurs raspisao magazin za kulturnu raznolikost „Alia Mundi“, nagrađeni autori će dobiti priliku da, ukoliko to žele, predstave neki aspekt svoga rada u jednom od narednih brojeva magazina. Prvenstveno će biti dobrodošli svi putopisi i eseji, dok će autori koji su nagrađeni u kategoriji „POEZIJA“ i „PROZA“, imajući u vidu da magazin „Alia Mundi“ ne objavljuje poetske i prozne radove, dobiti priliku za saradnju sa časopisom u onom obliku koji sami odaberu.
Putešestvije kroz književni i stvaralački svet Jelene J. Dimitrijević jednako je uzbudljivo kao što su bila njena stvarna putovanja, a verujemo da će zbornik književnih radova „Glasovi Melpomene“ biti jedan lep književni suvenir koji će autori poneti sa sobom kao uspomenu na godinu jubileja ove srpske književnice, te na književni konkurs koji je organizovan u njenu čast.
Dr Ana Stjelja
Osnivač i glavni urednik magazina Alia Mundi za kulturnu raznolikost
Urednik veb-portala ISTOČNI BISER
Urednik veb-stranice posvećene Jeleni J. Dimitrijević (1862-1945)